Klub Piłkarski Polonia Bydgoszcz

Nowy trener Juniora Starszego A1

Nowy trener Juniora Starszego A1

Kadrę Klubu Piłkarskiego Polonia Bydgoszcz zasilił nowy trener – Sławek Kardasz. 

Sławomir Kardasz urodził się 18.03.1972 roku w Bydgoszczy. W latach 1982-1990 grał w drużynie młodzieżowej WKS Zawisza. W sezonie 1990/91 reprezentował drużynę Seniorów Klubu Sportowego Polonia Bydgoszcz. Był reprezentantem Bydgoskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Bydgoszczy (lata 1985-1990). W roku 1989 zdobył brązowy medal na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w
Kielcach.

Jest Magistrem Wychowania Fizycznego – ukończył Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (specjalność – nauczycielska, specjalność dodatkowa – zarządzanie w sporcie i rekreacji oraz gimnastyka korekcyjna). W roku 2015 ukończył Szkołę Trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej w Białej Podlaskiej i posiada tytuł Trenera Piłki Nożnej UEFA ELITE YOUTH A. 

Sławomir Kardasz był trenerem grup młodzieżowych oraz seniorów m.in. w takich klubach jak: BKS Chemik Bydgoszcz, BKS Budowlani, P-LUKS Victoria Niemcz, Zawisza Bydgoszcz, MUKS CWZS, SMS Olimpia Grudziądz AP czy LKS Dąb Barcin. W latach 2016-2018 w Polskim Związku Piłki Nożnej był Trenerem monitorującym i nadzorującym m.in  Akademię Młodych Orłów, Gimnazjalne Ośrodki Sportowe Szkolenia Młodzieży, a także Mobilną Akademię Młodych Orłów. Ma również doświadczenie jako Trener – Nauczyciel w klasach o profilu piłka nożna. 

W KP Polonia Bydgoszcz Sławek jest odpowiedzialny za prowadzenie drużyny Juniora Starszego A1.

Jako cele szkoleniowe na sezon 2022/23 Trener wskazał dwie główne kategorie – drużynowe, oraz indywidualne. 

Cele drużynowe:
– jako beniaminek pierwszej ligi wojewódzkiej, zajęcie bezpiecznego miejsca w tabeli , które daje możliwość rywalizacji z czołowymi drużynami Juniorów A1 w województwie kujawsko-pomorskim.
– budowa zespołu, który ma wspólny cel – wygrywać.
– wszyscy razem cieszymy się po zwycięstwie i wspieramy w trudnych momentach.
– drużyna nie będzie drużyną, jeżeli zawodnicy nie będą siebie szanować nawzajem.
– dobra drużyna, to drużyna komunikująca się.
– cała drużyna (łącznie z zawodnikami na ławce rezerwowej i tych którzy w danym dniu nie grają) wygrywa mecz i przegrywa mecz razem. Jeden zawodnik meczu nie wygra ( może przechylić szalę zwycięstwa), wygra cała drużyna.
– w dyscyplinach drużynowych, a taką jest piłka nożna w zespole jest bardzo dużo różnych charakterów i osobowości. Zrozumiałe jest, że nie każdy z każdym będzie się lubić, ale każdy zawodnik ma okazywać szacunek drugiemu zawodnikowi na boisku w szatni i poza boiskiem.

Cele Indywidualne: 
– podnoszenie indywidualnych umiejętności techniczno – taktycznych w oparciu o cele szkoleniowe dzieci i młodzieży PZPN.
– kształtowanie prawidłowych zachowań w fazach przejściowych z atakowania do bronienia i z bronienia do atakowania.
– kształtowanie i doskonalenie ogólnej sprawności fizycznej i cech motorycznych.
– każdy zawodnik ma brać odpowiedzialność za swoje wybory i zagrania oraz za całą drużynę.
– każdego zawodnika staram się oceniać i podpatrywać pod względem przydatności dla drużyny, tak aby w zespole nie było „gwiazd” ale „gwiazdą” był cały zespół.
– z każdego zawodnika wydobyć to, co najlepsze, żeby taki zawodnik był zdolny przełożyć swoje umiejętności na korzyść zespołu.
– dobry zawodnik powinien być dobrym człowiekiem, ponieważ kiedy pojawi się problem, to taki zawodnik będzie walczył i próbował znaleźć rozwiązanie problemu, natomiast zły człowiek będzie się obrażał, złościł i nie podejmie walki oraz wysiłku aby rozwiązać zaistniały problem. Zawodnik odpowiedzialny i świadomy tego co robi w dłuższej perspektywie jest zawodnikiem skuteczniejszym.
– zawodnik powinien być pewny siebie, przekonany o swoich umiejętnościach i prezentować to swoją postawą.
– kształtowanie charakteru i osobowości w przygotowaniu do występów w drużynach seniorów.
– kształtowanie pozytywnej motywacji wewnętrznej oraz mentalności. Zmieniaj nastawienie w zależności od sytuacji…ważniejsze od tego co się przytrafiło, jest reakcja indywidualna i to w jaki sposób zareagujesz na dana sytuację.
– doskonalenie świadomego myślenia na boisku, w trakcie gry, to zawodnik podejmuje decyzję.
– uświadomienie sobie…wszelkie tłumaczenia, że nie masz możliwości ćwiczenia i trenowania, to tylko wymówki, aby dalej pielęgnować lenistwo.
– dyscyplina indywidualna i zespołowa, jest w jednakowym stopniu wymogiem we wszystkich metodach treningowych. Bez wytrwałości i systematyczności nie osiągniesz niczego w żadnej z nich.
– w sporcie talentem nie zdobywa się medali, sukces osiąga się działaniem oraz ciężką, wytrwałą, systematyczną i konsekwentną pracą.
– jeżeli zawodnik nie trenuje i opuszcza treningi, to nie zasługuje na zwycięstwo.

Witamy na pokładzie,  życzymy samych sukcesów oraz owocnej pracy!